Volkan Akkoç

Volkan Akkoç, müzik eğitimine 6 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano ile başladı ve yarı zamanlı piyano bölümünden 2007 yılında mezun oldu. Konservatuvar eğitimine paralel olarak FMV Nişantaşı Işık Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Müzik Teorisi yüksek lisansı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümünde yüksek lisansı yaptı. Oda müziği, orkestra ve koro üzerine eserleri olan Akkoç, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü’nde Sanatta Yeterlilik çalışmalarını sürdürmektedir.

Koro şefliği ve koroda ses eğitimi üzerine Volker Hempfling, Denes Szabo, Frieder Bernius, Georg Grün ve Ragnar Rasmussen gibi birçok önemli şefin ustalık sınıflarına aktif olarak katılan, Emin Güven Yaşlıçam ile orkestra şefliği çalışmış olan Akkoç, 2012-2019 yılları arasında İÜDK Kompozisyon Bölümü’nde Solfej, Armoni, Caz Teorisi ve Armonisi ve Koro derslerini ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı’nda koro derslerini yürüttü.

Uluslararası birçok koro yarışmasına jüri olarak davet edilen Akkoç, 2018 yılında Barselona’da düzenlenen ‘8. Uluslararası Canta al Mar Koro Yarışması’nda jüri üyeliği yaptı. Son olarak 2021 Temmuz ayında düzenlenecek Dünya Koro Olimpiyatları’na (World Choir Games) Türkiye’yi temsilen jüri üyesi olarak davet edildi.

2017 yılında 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda ‘En İyi Şef’ ödülünü kazanan Akkoç, 2018 yılında T.C. Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen 2. Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması’nda Yunus Emre’nin ‘Aşkından Yanar Yüreğim’ şiiri üzerine bestesi ile birincilik ödülünü, 2019 yılında ise aynı yarışmada Attila İlhan’ın ‘Yağmur Gemileri’ şiiri üzerine bestesi ile üçüncülük ödülünü kazandı.

Volkan Akkoç 2014 yılından bu yana kurucu şefi olduğu Sirene’nin ve kadın korist yetiştirmek amacıyla 2019 yılında kurduğu Akademi Sirene’nin şefliğini ve müzik direktörlüğünü sürdürmektedir. 2019 yılından beri İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin koro şefliğini yürüten Akkoç, aynı zamanda İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu bünyesinde kurulan Cemal Reşit Rey Korosu ve Avrasya Filarmoni Korosu’nun şefliğini yürütmektedir. Eş zamanlı olarak, 2019 yılı prodüksiyonu ‘Amadeus’ oyununun müzikal direktörlüğünü yürütmekte ve MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı’nda koro derslerini sürdürmektedir.

BASINDA SİRENE

Volkan Akkoç: “Ne kadar yoğunsam o kadar üretken oluyorum ve daha iyi çalışıyorum. Bu iş değil zevk.”

Şefimiz ve Genel Sanat Yönetmeni'miz Volkan Akkoç 12-16 Ekim'de, Barselona’da düzenlenecek olan uluslararası “SING FOR GOLD” koro yarışmasına Türkiye’yi temsilen jüri üyesi olarak davet edildi.