Sirene

Adını Yunan mitolojisinin gizemli ve güzel sesli yaratıkları Sirenler’den alan Sirene, Türk kadınının dinamik, mücadeleci ve özgür karakterini hem batı hem de Anadolu’nun folklorik müzikleriyle harmanlayarak, “Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosuyla 2014 yılında şef Volkan Akkoç önderliğinde kuruldu. Bünyesindeki genç ve deneyimli koristleriyle kurulduğu günden bugüne, aralarında önemli Türk ve yabancı bestecilerin eserlerinin ilk seslendirmelerinin de olduğu birçok başarılı performans gerçekleştirmiş olan Sirene, aynı zamanda Türk kadın korosu repertuvarının gelişmesine de katkı sağlamaktadır. 

Sirene kurulduğundan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası festival ve projelerde yer aldı. 2015 yılında 29. İzmir Festivali Kapsamında Sagittarius Vokal Topluluğu ve Şef Michel Laplénie ile çalışma fırsatı buldu. 

Ahmed Adnan Saygun’un 3 kadın sesi için “Duyuşlar” başlıklı eserinin dünya ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

2016 yılında Avrupa Koro Federasyonu ve Koro Kültürü Derneği’nin ortaklığında düzenlenen Uluslararası Akdeniz Koro Forumu’nda yer aldı. Pandemi döneminde de aktif çalışmalarını sürdüren koro, “2020 Beethoven Yılı” kapsamında Goethe Enstitüsü’nün önderliğinde yürütülen uluslararası “Ode For All” projesinde Türkiye’yi temsil etti.

Ayrıca, “Gedik Sanat” ile birlikte 2020 Kasım ayında başlattığı “Kadının Sözü Var” projesi kapsamında, Sirene’nin seslendirmesi için özel olarak bestelenen üç kadın şairin şiirlerinden oluşan koro eserlerinin dünya ilk seslendirilişleri 28-29-30 Haziran 2021 tarihlerinde Gedik Sanat‘ın Youtube sayfasında yayımlandı.

2017 yılından bu yana çeşitli ülkelerde katıldığı uluslararası yarışmalardan altın madalya ve özel ödüllerle dönen Sirene, bu yıl Litvanya’da gerçekleştirilmesi planlanan ancak pandemi sebebiyle gerçekleştirilemeyen 16. Uluslararası Gallus Maribor Koro Yarışması’nda dünyadan seçilen 11 koro arasında yarışmaya hak kazanmıştır.