2023 - 2024

Sirene Koro & Akademi Sirene Konser Duyurusu

ZAMANIN İZİ : KÖK

Şefimizden siz dinleyicilerimize…

Sirene, kadın seslerinin bir arada olduğu çokseslilik bağlamında öncü bir deneyimi sırtlanarak yola çıktığında 10 kişiyle müzik hayatına başlamıştı. Geçen seneler içerisinde belki de en önemli kazanım yeni bir gelenek yaratmak oldu.

Bu gelenek, içerisinde besteciler aracılığıyla daha önce olmayan bir kadın korosu repertuarı yaratarak Türkiye koro müziği üretimine katkı sağlamaktan, öğrenme merakının ve çalışma azminin öz disiplinle birleştiği bir arada şarkı söyleme pratiğine uzanan, niteliği niceliğin üzerinde tutan bir anlayışla emin adımlarla ilerlemenin geleneği oldu.

Günümüzün popülizmine aldanmadan gerek yer aldığı projeler gerekse repertuvar tercihleriyle hem kendi içindeki dinamiğini hem de takipçileri arasında ve koro camiasındaki nitelikli duruşunu sürdürmeye devam ediyor.

10. yılın Sirene için teması “Zamanın İzi” başlığıyla kurgulandı. Zaman, geçmiş mirasımızı ve bugünü bir arada kucaklayan bir anlayışa sahip. İlk iz bırakan durum ise belkide aynı köke sahip Akademi Sirene. Sirene’nin 5. senesinde deneyimlerini aktarmak ve nitelikli kadın korist yetiştirmek arzusu ile kurulmuş Akademi Sirene ise bu sene 5 yaşında.

Tıpkı bir ağaç kökü gibi birbiri içerisinden aynı anlayışla türeyen gelişen ve büyüyen bu iki koronun organik bağı bu konserin alt başlığı: Kök.

“Zamanın İzi” teması içerisinde sene boyu izleyeceğiniz her Sirene konserinde bir yeni seslendiriliş bir tane de Sirene’nin eski repertuvarlarından bir eser yer alacak. Günceli ve geçmişi bir arada ele alırken, bu deneyim dinleyicileri de zaman içerisinde bir yolculuğa çıkaracak.

“Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosu artık Sirene’yi takip eden ve niteliği, bilgiyi ve iyi müziği arayan talep eden herkesin sesidir.

Volkan Akkoç

Santa Maria Draperis Kilisesi (Rusya Başkonsolosluğu Yanı)
İstiklal Cd. No:215, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Saat: 20:30

2023 - 2024 Sezonu

Sirene Koro Seçme Duyurusu!

Sirene yeni koristlerini arıyor!

Sirene bu sene 10. yılında! Bu anlamlı seneyi yeni koristlerimiz ile yeni başarılara imza atarak kutlayacağız.

Seçmelere katılmak için Seçme formumuzu doldurabilirsiniz.

Başvurularınızı 4 Eylül’e kadar bekliyoruz.

10. yılımızda beraber tınlamak dileğiyle! 🧜🏻‍♀️

"Erato'nun Nefesi"

Sirene Koro Konseri

“Erato’nun Nefesi” temasıyla kurgulanan konserimizin repertuvarı; Türk ve dünya kadın korosu repertuvarının çeşitli dönemlerinden özenle seçilmiş özgün eserlerden oluşuyor. Yunan mitolojisinde bahsi geçen dokuz Müz’den biri olan Erato‘nun verdiği ilhamla yoğurulmuş bu sıradışı repertuvarı dinlemek için, aşağıda yer alan bağlantıdaki formu doldurabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bilet alımıyla alakalı yönergeler için formun açıklamasını dikkatle okumanızı rica ediyoruz.

Bilet alımı için son tarih 28 Kasım, kaçırmayın!

Kalamış Yaz Festivali

Sirene Koro Konseri

Sirene repertuvarına kattığı yepyeni eserlerle Kadıköy Belediyesi‘nin düzenlemiş olduğu Kalamış Yaz Festivali‘nde seyircisinin karşısına çıkıyor.

Gerçekleştirilecek festival kapsamında 26 Temmuz Salı, 21:00 Kalamış Atatürk Parkı‘nda sahnelenecek olan konserin çok farklı bilet seçenekleri mevcut.
 
Konseri izlemek için Mobilet adresinden bilet temin edebilirsiniz.

"Demeter'in Çağrısı"

O ki Hades tarafından aniden elinden alınan kızının uğruna yaptıkları sonucunda mevsimleri bize armağan ettiğine inanılan, antik dönemde kadının güçlü bir figür haline gelmesini sağlayan, insanlar tanrılara güvenmez ve bencil olduklarını düşünürken, onlara bereket ve yemek sunarak tüm bunları değiştiren,  Homeros’un deyimiyle “Güzel Saçlı Kraliçe” Bereket Tanrıçası Demeter’in bize söyleyecekleri var…

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu‘nda, Sirene’ye ev sahipliği yapıyor!

17 kadın koristten oluşan Sirene ve 26 kadın koristten oluşan Akademi Sirene koroları, solistler ve piyanist eşliğinde, 11 Haziran 2022 Pazar Günü özel hazırladıkları repertuvarları icra edecek.

“Demeter’in Çağrısı” temasıyla kurgulanan konserde, kadın şairlerimizin şiirlerinden oluşan eserlerin yanı sıra dünya kadın korosu repertuvarından farklı bestecilerin özgün bir biçimde ortaya koydukları eserler seslendirilecek.

Konser 11 Haziran Pazar akşamı saat 20:30’da, sınırlı kapasiteyle gerçekleşecek olan konseri izlemek için  -> Nazım Hikmet Kültür Merkezi web sitesinden bilet temin edebilirsiniz.

Sirene "Haykırış" Konseri

Şerefiye Sarnıcı, Sirene’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel konserine ev sahipliği yapıyor!

17 kadın koristten oluşan Sirene ve 26 kadın koristten oluşan Akademi Sirene koroları, solistler ve piyanist eşliğinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladıkları repertuvarları icra edecek.

“Haykırış” temasıyla kurgulanan konserde, kadın şairlerimizin şiirlerinden oluşan eserlerin yanı sıra dünya kadın korosu repertuvarından farklı bestecilerin özgün bir biçimde ortaya koydukları eserler seslendirilecek.

Konser 26 Mart Cumartesi akşamı, sınırlı kapasiteyle gerçekleşecek olan konseri izlemek için  -> Kültür İstanbul web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.