GİZEM BERRAK TAŞ GÜZELOĞLU

Koro Eğitmeni

1991 Ankara doğumludur. Amatör müzik hayatına 11 yaşında okul korosunda başlamıştır. Müzik yaşamına N. Neslihan Alpuğan yönetimindeki Türkiye Polifonik Korolar Derneği (TPKD) Çocuk Korosu’nda başlamış ve bu koroda aldığı eğitimin özendirmesiyle müzisyen olmaya karar vermiştir. Devam eden yıllarda TPKD Gençlik ve Dernek Koroları’nda korist olarak görev yapmıştır.

2005 yılında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanmıştır. Lise eğitimi boyunca çok sayıda keman, piyano, koro-orkestra konserinde yer almıştır. 2009 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nı kazanmıştır. Müzik eğitimi boyunca N. Neslihan Alpuğan, Nilüfer Tatman, Prof. Mustafa Apaydın, Dr. Atilla Çağdaş Değer, Çiğdem Aytepe, Prof. Volker Hempfling, Sabine Horstmann gibi önemli şeflerle çalışmıştır. Prof. Erdal Tuğcular danışmanlığında sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 2019 yılında tamamlamıştır.

2013-2019 yılları arası Türkiye Polifonik Korolar Derneği Minikler Korosu şefliği’ni yürütmüş, Türkiye Polifonik Korolar Derneği bünyesinde korist ve eğitici olarak 15 yılı aşan hizmetleri nedeniyle “Altın Hizmet Nişanı” ile ödüllendirilmiştir. 2013-2016 yılları arasında özel kurumlarda Müzik öğretmenliği, 2014 – 2015 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nda piyanistlik, 2016 – 2018 dönemine ise Başkent Muammer Sun Çocuk ve Minikler Koroları’nın şefliği görevlerini üstlenmiştir.

3. Genç Koro Şefleri Akademisi’nde Sofia Gialdasi ile; 100 Ses Koro Okulu Şeflik Sınıfı’nda Ahter Destan, Nikolay Merzhanov ve Mete Gökçe ile; Koro Eğitimi-Yönetimi Çalıştayları’nın birincisinde Prof.Mustafa Apaydın ile; 5. Genç Koro Şefleri Akademisi’nde İbrahim Yazıcı ile koro eğitimi ve şeflik üzerine çalışmıştır. 2016 yılından beri MÜZED Muammer Sun Korosu üyesi olan Gizem Berrak Taş Güzeloğlu, aynı zamanda MÜZED Muammer Sun Eğitişim Korosu ikinci şefliği görevini üstlenmiş ve 2022 yılına kadar Dr. Atilla Çağdaş Değer ile şeflik çalışmalarını yürütmüştür.

2021 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda başladığı ve Doç. Dr. Bilgehan Sonsel danışmanlığında yürüttüğü doktora çalışmaları ve Doç. Dr. Onur Özmen ile armoni-bestecilik çalışmalarını sürdüren Gizem Berrak Taş Güzeloğlu, 2022 yılında Koro Kültürü Derneği yönetim kuruluna seçilmiştir ve dernek bünyesinde ulusal ve uluslararası koro projelerinde yönetim ekibi içerisinde yer almaktadır. Halen, 2023 Dünya Koro Müziği Sempozyumu bünyesinde Türkiye müzik komisyonu koordinasyonunu yürütmektedir.