ZAMANIN İZİ : KÖK

SİRENE & AKADEMİ SİRENE

Şef: Volkan Akkoç
Piyano Eşlik: Ozan Zencir

Santa Maria Draperis Kilisesi
(Rusya Başkonsolosluğu Yanı)
İstiklal Cd. No:215, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Saat: 20:30

Şefimizden siz dinleyicilerimize…

Sirene, kadın seslerinin bir arada olduğu çokseslilik bağlamında öncü bir deneyimi sırtlanarak yola çıktığında 10 kişiyle müzik hayatına başlamıştı. Geçen seneler içerisinde belki de en önemli kazanım yeni bir gelenek yaratmak oldu.

Bu gelenek, içerisinde besteciler aracılığıyla daha önce olmayan bir kadın korosu repertuarı yaratarak Türkiye koro müziği üretimine katkı sağlamaktan, öğrenme merakının ve çalışma azminin öz disiplinle birleştiği bir arada şarkı söyleme pratiğine uzanan, niteliği niceliğin üzerinde tutan bir anlayışla emin adımlarla ilerlemenin geleneği oldu.

Günümüzün popülizmine aldanmadan gerek yer aldığı projeler gerekse repertuvar tercihleriyle hem kendi içindeki dinamiğini hem de takipçileri arasında ve koro camiasındaki nitelikli duruşunu sürdürmeye devam ediyor.

10. yılın Sirene için teması “Zamanın İzi” başlığıyla kurgulandı. Zaman, geçmiş mirasımızı ve bugünü bir arada kucaklayan bir anlayışa sahip. İlk iz bırakan durum ise belkide aynı köke sahip Akademi Sirene. Sirene’nin 5. senesinde deneyimlerini aktarmak ve nitelikli kadın korist yetiştirmek arzusu ile kurulmuş Akademi Sirene ise bu sene 5 yaşında.

Tıpkı bir ağaç kökü gibi birbiri içerisinden aynı anlayışla türeyen gelişen ve büyüyen bu iki koronun organik bağı bu konserin alt başlığı: Kök.

“Zamanın İzi” teması içerisinde sene boyu izleyeceğiniz her Sirene konserinde bir yeni seslendiriliş bir tane de Sirene’nin eski repertuvarlarından bir eser yer alacak. Günceli ve geçmişi bir arada ele alırken, bu deneyim dinleyicileri de zaman içerisinde bir yolculuğa çıkaracak.

“Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosu artık Sirene’yi takip eden ve niteliği, bilgiyi ve iyi müziği arayan talep eden herkesin sesidir.

Volkan Akkoç

KONSER PROGRAMI

SİRENE

Sirene Volkan Akkoç
Kum İlke Karcılıoğlu
Bekleyiş İlke Karcılıoğlu
Bu Dünya Bir Pencere Düz. Volkan Akkoç
Uzun İnce Bir Yoldayım Düz. Volkan Akkoç
O Magnum Mysterium Tomas Luis de Victoria
Ave Maria Jan Triler
Sana Doğru Volkan Akkoç
Northern Lights Ola Gjeilo
Drama Köprüsü Düz. Volkan Akkoç

AKADEMİ SİRENE

Ave Maria J.S. Bach
Snow Ko Matsushita
Divane Aşık Düz. Volkan Akkoç
Szello Zug Lajos Bardos
The Seal Lullaby Eric Whitacre
Silent Night Düz. Volkan Akkoç

Silent Night
Silent night, holy night,
All is calm, all is bright
Round yon virgin mother and child.
Holy infant, so tender and mild,
Sleep in heavenly peace,
Sleep in heavenly peace.

Sirene © 2023